Zajímavosti v okolí

Průhonický park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca. Součástí rozsáhlých změn od tohoto roku byla i postupná realizace přírodně-krajinářského parku. Dnešní rozloha parku je 240 ha, je to jeden z největších  parků tohoto typu v Evropě.

Parkem protéká říčka Botič, naleznete zde  tři větší rybníky, skalnaté partie a v Čechách neobvyklé rostliny a dřeviny, např.  severoamerickou jedli ojíněnou, jedli obrovskou, jedli španělskou, tisovec dvouřadý, korkovník amurský, libanonský cedr a mnoho dalších. Více na www.dendrologickazahrada.cz .

 

Na svazích jsou místy přirozené lesy, místy vyšlechtěné odrůdy mnoha druhů dřevin.
Park je v současnosti i významným útočištěm planých druhů rostlin, hub i živočichů, díky své velké rozmanitosti rostlin a stromů je také hnízdištěm ptactva.
Průhonický park je bohatý sbírkou rostlin domácích i shromážděných z celého světa. Naleznete zde 1500 často v Čechách jedinečných druhů  dřevin pocházejících z Ameriky, východní Asie, řady oblastí Číny, Japonska, Afghánistánu, Tchaiwanu, Koreje, Himalájí, Balkánu, Karpat, Kavkazu, Španělska.

V měsíci květnu je najzajímavější akcí výstava kvetoucích tulipánů a jiných cibulovin.
Naleznete zde také několik druhů rododendronů i azalek.
Park je přístupný celoročně.


Průhonický zámek byl postaven v období renesance na místě starší tvrze. Na konci 19. století byl pseudorenesančně přestavěn. Nejstarší budovou je pravděpodobně románský kostel Narození Panny Marie, který byl postaven už roku 1187. I tento kostel byl na konci 19. století restaurován a připojen k východnímu křídlu zámku.


Doporučujeme navštívit také  rodinný pivovar a  hostinec  U Bezoušků, který najdete na  Květnovém náměstí v Průhonicích.
Vaří se zde pivo značek Pantátova desítka, Průhonický bizon a Malvaz.